Polski   english   Deutsch     
 
 
   Strona główna   Lampy   Katalog   Cennik   O firmie     Kontakt
   Sklep internetowy   Linki   Referencje   Wzorcownia   Jak powstają lampy   Artykuły

 

Lampy solne - jak działają?     W XXI wieku życie bez wielu urządzeń elektrycznych wydaje nam się bardzo trudne, wręcz niemożliwe. Ułatwiają nam pracę w biurach, w domu, dostarczają rozrywki. Bardzo często jednak nie zdajemy sobie nawet sprawy, że są one także źródłami szkodliwych dla człowieka jonów dodatnich, czyli tzw. elektrosmogu. Szkodliwe działanie elektrosmogu polegające na gromadzeniu się jonów dodatnich powoduje pogorszenie jakości powietrza w pomieszczeniach, co z kolei działa niekorzystnie na samopoczucie - tak fizyczne, jak i emocjonalne.

Najważniejsze źródła niekorzystnych jonów dodatnich to:

        - monitory komputerów
        - telewizory i radioodbiorniki
        - grzejniki elektryczne
        - suszarki, odkurzacze, kuchenki mikrofalowe itp.
        - dym tytoniowy

     Badania naukowe wykazały, że odpowiednia dla człowieka ilość jonów w otoczeniu to ok. 1000 - 1500/cm3. W zamkniętych pomieszczeniach, w których pracuje kilka osób, ilość jonów ujemnych może spaść nawet do 200/cm3. Pozytywne działanie jonów ujemnych można odczuć zwiedzając Kopalnię Soli w Wieliczce, będąc nad morzem, czy choćby spacerując bezpośrednio po burzy. Teraz wiedzą państwo dlaczego tak ważne jest dbanie o to, aby w pomieszczeniach w których pracujemy szkodliwe działanie elektrosmogu zredukować do minimum.

Najtańszym i najprostszym sposobem walki z elektrosmogiem jest regularne wietrzenie pomieszczeń, szczególnie takich w których przebywa kilka osób, jest dużo urządzeń elektrycznych i w których pali się papierosy. Można także korzystać z jonizatorów powietrza, jednak są to dość drogie urządzenia. My do walki z elektrosmogiem proponujemy Państwu LAMPĘ SOLNą.

Wykonana z kryształu soli jest naturalnym jonizerem powietrza, który efektywnie podnosi poziom jonów ujemnych w pomieszczeniach. Efekt jonizacji powietrza przez sól, wynika z odkrytych już wiele lat temu jej właściwościach fizykochemicznych. W lampach solnych efekt jonizacji jest dodatkowo zwiększony poprzez rozgrzanie kryształu soli znajdującą się wewnątrz żarówką. Dzięki temu lampa solna poprawia jakość naszego otoczenia, a tym samym naszego samopoczucia.

Mogą ją Państwo wykorzystać w rozmaitych miejscach, np.:

    - przy łóżku, w sypialni
    - w biurze
    - przy komputerze lub telewizorze
    - podczas odprężającej kąpieli
    - podczas nauki
    - w pokoju dziecięcym
    - w miejscu, gdzie się pali papierosy
    - wszędzie, gdzie chcą Państwo poprawić jakość
      powietrza i cieszyć pięknem lamp

      Dodatkowo sól krystaliczna bardzo pomaga w leczeniu wielu schorzeń. Bioenergoterapeuci i homeopaci w Europie Zachodniej od dawna polecają lampy z soli krystalicznej jako wspomaganie w leczeniu alergii, astmy, chorób układu oddechowego i układu krążenia. Często stosowane są także przy leczeniu reumatyzmu. Ze względu na swoje piękne i bogate kolory lampy solne są też wykorzystywane w terapii kolorami, czyli chromoterapii. Ich kojące światło pomaga osobom znerwicowanym i cierpiącym na bezsenność. Lampy zostały także docenione przez znawców sztuki Feng Shui.

O leczniczej właściwości soli świadczy fakt, że górnicy pracujący przy wydobyciu soli znacznie rzadziej cierpią na choroby układu oddechowego. Naukowe, wieloletnie badania nad wpływem mikroklimatu w kopalniach soli na zdrowie człowieka doprowadziły do utworzenia podziemnego sanatorium w Kopalni Soli w Wieliczce. Miejsce to jest ogromnie cenione przez ludzi dotkniętych chorobami układu oddechowego. Teraz i Państwo mogą mieć w swoim domu „mini kopalnię soli”.

Proponowane przez nas lampy wykonywane są z kryształu soli wydobywanego z głębokości 600 m, stworzonego przez naturalne procesy geologiczne wiele milionów lat temu. Produkowane są ręcznie,
z najwyższą dbałością o podkreślenie naturalnego piękna kryształu.


Dzisiaj, kiedy otoczeni jesteśmy sztucznymi produktami cywilizacji, naturalna lampa solna jest wyrobem unikatowym, który warto jest mieć u siebie w domu.


Więcej o działaniu jonów ujemnych


     W otaczającym nas powietrzu jony istnieją nieprzerwanie, lecz zmiany w ich koncentracji lub stosunek molekuł naładowanych ujemnie do naładowanych dodatnio może mieć istotny wpływ na organizmy żywe. Niedostatek jonów ujemnych może być przyczyną wielu komplikacji w życiu ludzi, jak np. infekcji dróg oddechowych u pracowników biurowych oraz złego samopoczucia, wywołanego niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Tworzenie się jonu powietrza rozpoczyna się wtedy, gdy wystarczająca ilość energii działa na cząsteczkę gazu, wyzwalając elektron... Więcej


Drzewa leczą...


     Jonizacja powietrza to niezmiernie istotna dla fitoterapii funkcja przyrodnicza drzew. Najbardziej aktywnie proces ten zachodzi w okresie wegetacji roślin, a szczególnie podczas ich kwitnienia i rozwijania się pączków. Ujemnie zjonizowane powietrze wzmaga siły obronne organizmu, przyspiesza gojenie się ran, wytrąca alergeny. Najwięcej jonów ujemnych wytwarzają takie rośliny jak: sosny, jałowce, brzozy, lipy, jarzębiny oraz paprocie. Dęby i większość roślin zielnych jonizują powietrze w równym stopniu ujemnie, co dodatnio. Zdecydowanie negatywnie pod tym względem na organizm ludzki wpływają natomiast modrzewie.

     Optymalnymi warunkami dla wypoczynku będzie przebywanie wśród rosłych, zdrowych drzew, rosnących na polanach lub w strefie brzegowej lasu. Tu właśnie, a nie jak się powszechnie sądzi w jego wnętrzu istnieją najkorzystniejsze, cenne fitoklimatycznie warunki dla wypoczynku człowieka... Więcej


Zieleń domowa także!


     W otoczeniu kwiatów poprawia się nasze samopoczucie, lepiej oddychamy, jesteśmy spokojniejsi mniej znerwicowani. Rośliny równoważą stan napięcia elektrostatycznego, ponieważ większość z nich ma ładunek elektryczny przeciwny do wytwarzanego przez człowieka.
      Ujemnie, czyli korzystnie dla człowieka promieniują prawie wszystkie rośliny. Znajdujące się w mieszkaniach grzejniki elektryczne, kaloryfery, lakierowane podłogi czy meble, a także wykładziny ze sztucznych tworzyw wydzielają jony dodatnie, czyli niekorzystne dla człowieka.
      Jeśli w pomieszczeniu nie ma zieleni, ludzie czują się źle i częściej zapadają na różnego rodzaju choroby. Wydzielane przez rośliny jony ujemne obniżają ciśnienie tętnicze i przyśpieszają oczyszczenie dróg oddechowych, a także poprawiają obraz krwi.
      Do roślin szczególnie zalecanych ze względu na silną jonizację ujemną należą: paprocie, geranium i pelargonie. Więcej


Dobór lamp solnych do wielkości pomieszczenia


     Jeśli byłeś już na wycieczce w lesie, a w pokoju masz kilka pięknych roślin, czas na zakup lampy solnej! Ilość emitowanych przez lampy solne jonów ujemny zależy od ich wielkości. Jeżeli nie wiesz jaką lampę wybrać skorzystaj z poniższej tabeli.


Lampa 2 - 3 kg jest wskazana do pomieszczeń o powierzchni do 10 m2
Lampa 3 - 5 kg jest wskazana do pomieszczeń o powierzchni do 12 m2
Lampa 5 - 7 kg jest wskazana do pomieszczeń o powierzchni do 15 m2 
Lampa 7 - 9 kg jest wskazana do pomieszczeń o powierzchni do 18 m2
Lampa 9 - 13 kg jest wskazana do pomieszczeń o powierzchni do 20 m2
Lampa 13 - 17 kg jest wskazana do pomieszczeń o powierzchni do 25 m2
Lampa 18 - 25 kg jest wskazana do pomieszczeń o powierzchni do 30 m2


Oczywiście im większa lampa, lub im więcej lamp w jednym pomieszczeniu, tym większa będzie kumulacja jonów ujemnych w pomieszczeniu.


Właściwe i bezpieczne użycie lamp solnych


     Lampy solne są przeznaczone do użycia wyłącznie węwnątrz budynków. Kryształy soli są silnie higroskopijne, tzn. przyciągają cząsteczki wody z atmosfery, więc powinny być używane w pomieszczeniach suchych. W przypadku zwiększenia wilgotności w pomieszczeniu, np. podczas deszczu, lampa powinna być w tym czasie włączona. Dzięki ogrzewaniu kryształu soli przez znajdującą się wewnątrz żarówkę, cząsteczki wody odparowują z powierzchni kryształu.

Uwaga! Jeśli lampa ma być przez dłuższy czas przechowywana w wilgotnych warunkach (np. w garażu, w bagażniku samochodu podczas deszczu itp.) należy zabezpieczyć lampę, szczelnie zamkniętym workiem foliowym.

Użycie lamp w pokojach i biurach


     Używając lamp solnych w tych pomieszczeniach należy zwrócić uwagę na kilka zasad. Po pierwsze, w przypadku zawilgocenia lampy, skraplająca się na powierzchni kryształu woda może kapać na powierzchnię, na której postawiono lampę, co może spowodować uszkodzenie takiej powierzchni (np. odbarwienie, lub wypaczenie drewnianej powierzchni mebli). Stawiając lampę na powierzchniach, które mogą ulec uszkodzeniu (np. antyczne meble) należy pod lampą umieścić dodatkowe zabezpieczenie powierzchni (np. wodoszczelna serwetka z tworzywa sztucznego, podstawka z korka itp.) Przede wszystkim jednak, należy pamiętać o włączaniu lampy, jeśli wilgotność powietrza wzrasta. Po drugie, jeśli w pomieszczeniach w których znajduje się lampa solna przebywają małe dzieci i zwierzęta, należy unikać ustawiania lamp, na krawędziach mebli oraz tak, że przewód elektryczny lampy będzie dostępny dla dziecka. Lampę należy ustawić w taki sposób, aby wyeliminować ryzyko spadnięcia lampy z wysokości.

Użycie lamp podczas odprężającej kąpieli


     Lamp solnych można używać, do poprawienia efektu odprężającej kąpieli np. aromaterapeutycznej, trzeba jadnak przestrzegać następujących zasad:

- lampę należy ustawić w odległości minimum 2 metrów od wanny, najlepiej na podłodze lub drewnianym taborecie.
- lampa powinna znajdować się cały czas włączona
- po zakończeniu kąpieli należy przenieść lampę do suchego pomieszczenia (lampa nie jest przeznaczona do stałego użycia w wilgotnych pomieszczeniach)
- nie wolno umieszczać lampy na wannie lub zbyt blisko niej!
- nie wolno dopuścić do zamoczenia lampy!
- nie wolno włączać ani wyłączać lampy mokrymi rękami!
- nie wolno używać lampy podczas kąpieli parowych oraz w saunie!

Należy pamiętać, że każde urządzenie elektryczne używane podczas kąpieli stanowi potencjalne zagrożenie zdrowia a nawet życia, trzeba więc zachować szczególną ostrożność w ich używaniu.

Silne zawilgocenie lampy


     Jeżeli lampa ulegnie silnemu zawilgoceniu (widoczna woda pod lampą), należy niezwłocznie wyłączyć ją z prądu, a następnie wyciągnąć element elektryczny (patrz- wymiana żarówki) i sprawdzić czy jest on całkowicie suchy. Jeżeli w elemencie elektrycznym znajduje się wilgoć, należy umieścić go suchym, ciepłym miejscu do czasu całkowitego osuszenia. Kryształ soli należy wytrzeć suchą bawełnianą szmatką, na tyle na ile jest to możliwe, zwracając szczególną uwagę na otwór w którym umieszcza się element elektryczny. Po sprawdzeniu / osuszeniu elementu elektrycznego i kryształu soli należy złożyć lampę i włączyć na kilka godzin.

Czyszczenie lampy


     Po odłączeniu od prądu lampę można czyścić wilgotą szczoteczką lub ścierką, a następnie osuszyć włączając lampę na kilka godzin. Po całkowitym demontażu elementu elektrycznego można również umyć lampę w bieżącej wodzie, nie należy jednak zamaczać otworu w którym umieszcza się element elektryczny. Umyty kryształ soli należy wytrzeć suchą bawełnianą szmatką, na tyle na ile jest to możliwe a następnie zmontować i włączyć lampę na kilka godzin.

Wymiana żarówki


     Aby wymienić żarówkę w lampie solnej, należy wykonać następujące czynności:

1. Wyciągnąć wtyczkę lampy z gniazdka.
2. Odwrócić lampę w taki sposób, aby mieć dobry dostęp do elementu elektrycznego.
3. Chwycić dwoma palcami dolną część elementu elektrycznego i pociągnąc go lekko do siebie, do momentu kiedy widać będzie sprężynę mocującą. Nie należy ciągnąć za przewód elektryczny.
4. Chwycić dwoma palcami sprężynę, ściskając ją, i wyciągnąć element elektryczny z lampy.
Należy zwrócić uwagę na sprężynę mocującą, gdyż przy nieprawidłowym wyciąganiu elementu elektrycznego może ona, rozprężając się, boleśnie uderzyć w palce.
5. Po wkręceniu nowej żarówki, element elektryczny należy chwycić dwoma palcami za sprężynę, tak aby przylegała ona do oprawki, i wsunąć cały element elektryczny do otworu w lampie.

Zwierzęta domowe


     Czasem zdarza się, że zwierzęta domowe (najczęściej psy) instynktownie liżą lampę aby uzupełnić składniki mineralne w organiźmie. Lampa solna nie jest przeznaczona do celów spożyczych, jednak jest wykonana ze 100% naturalnej soli, więc nie stanowi zagrożenia dla zwierząt domowych.

 
 
   © SALTEKO 2004-2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.